czwartek, 12 czerwca 2014

Dlaczego banki w Polsce nie wspierają przedsiębiorczości

SKOK Wołomin: Dlaczego banki w Polsce nie są zainteresowane  wspieraniem drobnej przedsiębiorczości? Dlaczego nie chcą udzielać kredytów konsumpcyjnych zwykłemu Kowalskiemu? Jeśli już przedsiębiorca czy Kowalski chcą zaciągnąć zobowiązanie to
banki komercyjne ustawią zaporę w postaci oprocentowania, na które zgodzą się wyłącznie desperaci. Dlaczego w Polsce mimo 25 lat tzw. wolności nadal nie mamy zbudowanego systemu bankowego opartego o standardy wypracowane przez wiele lat w Starej Europie? Może Narodowy Bank Polski czy Rada Polityki Pieniężnej tak ustawiła procedury, że banki komercyjne nie muszą dbać o klienta, ponieważ zarabiają całkiem dobrze na rynku międzybankowym? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.
Narodowy Bank Polski sprzedaje bony pieniężne po to by na aukcjach ściągać z rynku określoną ilość pieniądza. Banki komercyjne kupują bony, ponieważ z ich punktu widzenia to wysoki i bezpieczny zysk.
Dyrektor pewnego komercyjnego banku mówi, że banki szukają najlepszej stopy zwrotu. Jeśli ktoś nie chce lokować pieniędzy na dłuższy termin, to jedyną alternatywą, dodaje, że rozsądną jest bon pieniężny Narodowego Banku Polskiego, którego rentowność jest bardzo wysoka w odniesieniu do np. dwuletnich obligacji skarbowych.

Bony skarbowe zostały znacząco ograniczone, bony pieniężne zatem stały się niezwykle atrakcyjne dla banków komercyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz